Stačí ke zvládnutí přijímaček pouze znalosti?
Odpovědí na tuto otázku je „ne“. Ke zvládnutí testu nestačí pouze dokonalé znalosti zkoušené látky. Rozhoduje také rychlá orientace v testu a vhodná strategie řešení, která ti může získat i několik bodů navíc. Zjisti si předem, jak test vypadá, a promysli si řešení jednotlivých typů úloh, aby jsi u přijímaček neztrácel/a drahocenný čas.
Je proto také velmi strategické vyzkoušet si několik testů nanečisto. Zadání testu, tě potom nezaskočí a lépe se v testu při přijímačkách zorientuješ.
Vyzkoušej test nanečisto, klikni zde
V jakém pořadí úlohy řešit?
Úlohy jsou v testu z matematiky řazeny podle typu látky. Nejsou řazeny podle obtížnosti nebo doby potřebné na vyřešení. Nemá smysl tedy nějak přeskakovat – začni řešit od začátku, ať na nějakou úlohu nezapomeneš.
Co když neznám odpověď?
Pokud tě do několika vteřin od přečtení zadání vůbec nenapadá, jak úlohu řešit, máš dvě možnosti – můžeš ji přeskočit a vrátit se k ní nakonec (v tomto případě si ji v testu nějak výrazně označ), nebo rovnou hádat. Za chybnou odpověď nelze získat záporný počet bodů, proto se hádání téměř vždy vyplatí.
Uzavřené úlohy – hádat odpověď?
U uzavřených úloh je řešení v nějaké podobě již nabídnuté – stačí pouze vybrat, přiřadit, seřadit apod. U tohoto typu úloh se vyplatí hádat vždy, i když vůbec nevíš. Vždy je ale lepší před hádáním vyloučit možnosti, které se ti zdají chybné nebo nepravděpodobné. Zvýšíš tím šance na správné uhodnutí.
Otevřené úlohy – hádat odpověď?
U otevřených úloh musíš odpověď vymyslet a napsat, případně narýsovat. Hádání je zde o dost komplikovanější a rozhodující je, zda je u úlohy uvedeno u bodového hodnocení „max.“, nebo ne:
Vyzkoušej test nanečisto, klikni zde