Jednotné přijímací zkoušky a další kritéria pro přijetí na střední školu s maturitou

Jednotné přijímací zkoušky na střední školy začnou platit od roku 2016.

Zkoušky budou probíhat na všech středních školách, tedy i soukromých a církevních. Organizovat je bude Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat).

Podle bývalého ministra Chládka je nezbytné stanovit určitou minimální hranici znalostí pro vstup na střední školu s maturitou. Vzhledem k převisu nabídky totiž řada středních škol včetně gymnázií v současné době žádné přijímací zkoušky nedělá a studenty přijímá na základě jiných kritérií.

Přijímací testy se budou psát přímo na středních školách a budou přenositelné. Pokud se tedy dítě nedostane na školu, kde je velký převis uchazečů, bude moci své výsledky uplatnit na jiné škole, aniž by zkoušku muselo skládat znovu.

Jednotné přijímací zkoušky chce ministerstvo zavést mimo jiné také kvůli velmi různorodé kvalitě základních škol, což vede k velkému rozdílu mezi žáky. Navíc by se tak mělo podle bývalého ministra Chládka zamezit tomu, aby se na střední školy dostávaly děti bez studijních předpokladů, které pak propadají u maturit.

Ředitelé chtějí přihlížet i k prospěchu na ZŠ

Ředitelé ale vyjádřili názor, že tyto testy by neměly být jediným kritériem pro přijetí. Navíc si chtějí sami určovat hranici úspěšnosti. Povinné přijímací zkoušky na střední školy jako takové mají jednoznačnou podporu. Souhlasí s nimi 94,2 procenta ředitelů základních škol a více než tři čtvrtiny ředitelů středních škol.

Z dalších faktorů, k nimž budou při přijímacím řízení přihlížet, uvedlo 83,7 procenta středoškolských ředitelů prospěch ze základní školy. Více než polovina chce rovněž brát v úvahu umístění v olympiádách a jiných soutěžích.

Vzhledem k tomu, že ministerstvo školství do budoucna počítá s tím, že by se jednotné přijímací zkoušky skládaly elektronicky, prověřovala inspekce také vybavenost škol výpočetní technikou. Na zhruba sedmdesáti procentech škol připadají na jeden počítač maximálně dva uchazeči o studium. Za předpokladu dvou verzí za den by se tak na těchto školách stihly zkoušky během jednoho dne. Na dalších 22 procentech škol by to trvalo dva dny, přes čtyři dny by se vzhledem k nedostatku vybavení dostali na necelých třech procentech škol.

Zde se tedy opět můžeme bavit o tom, že pokud vaše dítě neumí a nerozumí matematice, je to právě matematika, která vybírá to, na kterou školu se vaše dítě bude hlásit a nebo na jakou školu se dostane nebo nedostane.

Pokud to nechcete připustit, pak je velmi důležitá systematická příprava. Pokud chcete, aby vaše dítě bylo připraveno nejen na přijímací zkoušky na střední školu ale posléze také na maturitní zkoušky z matematiky. Podívejte se na moje webové stránky. Zde určitě naleznete pomoc pro vaše dítě.

Podívejte se na www.jitkazielinova.cz

Díky tomuto systému nejste závislí na tom, zda vaše dítě má učitele matematiky, který dovede nebo nedovede látku vysvětlit.

Určitě naštivte webové stránky www.jitkazielinova.cz

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.