S jednotnými přijímacími zkouškami přišel bývalý ministr školství Marcel Chládek. Netajil se tím, že je zavádí proto, aby více žáků chodilo na učňovské školy. Každý nemůže mít maturitu, říkával. Podle Zajíčka se zdá, že po dvouletém testování jednotných přijímacích zkoušek se učňovské obory skutečně plní více. „To jsou informace, které mám z Unie učňovských zařízení. Ale nejsou to žádné statistiky, jen pocity ředitelů, kteří to léta dělají,“ říká.
Zajíčkovi nevadí, že část žáků se kvůli přijímacím zkouškám na školu s maturitou nedostane. Považuje to za správné. Přitom absolventi učňovských oborů mají stále nejvyšší nezaměstnanost a mluví se o tom, že manuálně pracující budou potřeba stále méně, protože jejich práci z větší části nahradí počítače.
„Když si dítě usmyslí, že chce být pianistou, přihlásí se na konzervatoř a tam neudělá zkoušky, protože nemá talent, také ho nepřijmou. Brání mu ve vzdělávání? Brání, a tohle je úplně to samé. Jen v jiné rovině a nikdo to nechce slyšet,“ říká Zajíček.
Před zavedením jednotných přijímacích zkoušek od Cermatu se na řadě škol testy nedělaly vůbec. Masarykova chemická škola přestala vypisovat přijímačky poté, co je zrušily i ostatní průmyslovky, a začala brát studenty pouze na základě známek ze základní školy. „Bylo to kolem roku 2004, když jsem přijímací zkoušky se skřípěním zubů zrušil. Ale nemohl jsem se dostat do rizika, že nenaplním školu. Popularita oboru nebyla dobrá, takže jsme si stejně nemohli vybírat. V podstatě jsme museli brát všechny, kteří se přihlásili,“ přiznal Zajíček.
Zde se tedy opět můžeme bavit o tom, že pokud vaše dítě neumí a nerozumí matematice, je to právě matematika, která vybírá to, na kterou školu se vaše dítě bude hlásit!
Pokud to nechcete připustit, pak je velmi důležitá systematická příprava. Pokud chcete, aby vaše dítě bylo připraveno nejen na přijímací zkoušky na střední školu a posléze na maturitní zkoušky z matematiky. Podívejte se na moje webové stránky. Zde určitě naleznete pomoc pro vaše dítě.
Podívejte se na www.jitkazielinova.cz